Ana sayfa » AYM Kararıyla Wikipedia Yeniden Aktif Olacak
Teknoloji

AYM Kararıyla Wikipedia Yeniden Aktif Olacak

Özgür internet ansiklopedisi son birkaç yıldır ülkemizde erişime kapalıydı. 3 hafta önce Anayasa mahkemesinin oy çokluğu ile aldığı kararla erişim engelinin kaldırılma kararı bugün resmi gazetede yayınlandı.

Wikipedia, dünyanın her yerinden erişime açık olan ve her dilde yayın yapan bir ansiklopedi. Ülkemizde 2017 yılından beri erişime kapalı idi. Wikipedia için Anayasa Mahkemesi 26 Aralık 2019 tarihinde aldığı karar sonrasında erişim engelinin hemen kalkması beklendi. Ancak, aradan geçen üç haftanın ardından Wikipedia halen engelli. Bugün 15 Ocak 2020 tarihinde resmi gazetede gerekçeli kararı ile yayınlandı.

T.C. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül geçen hafta yaptığı açıklama ile AYM’nin gerekçeli kararı açıklamasını beklediklerini duyurdu. İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın erişime açık olmamasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi Resmi Gazete’de!

Wikipedia açılıyor! AYM’nin gerekçeli kararı Resmi Gazetede!

Özgür internet ansiklopedisi Wikipedia‘nın Türkiye’de erişime açılması konusunda herhangi bir mani kalmamış durumda. Resmi Gazete’de yayınlanan bu kararın aynı zamanda Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine gönderildiği de belirtiliyor.

6 üyenin oy yazısıyla alınan bu kararın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletilmesi ile erişim engeli ortadan kalkmış olacak. Beklentiler erişim engelinin gün içerisinde kalkması yönünde.

AYM kararında yer alan ifadeler:

– Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir.

– Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.

– Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır.

Süleyman DÜZGÜN

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.