Ana sayfa » Boyun Fıtığı Kâbusunuz Olmasın!
Sağlık

Boyun Fıtığı Kâbusunuz Olmasın!

Boyun Fıtığı
Boyun Fıtığı
İnsanın boynu, omurilik ile omurilikten çıkan sinirler ve bu bölgeden geçen atar damarlar gibi çok önemli vücut yapılarını barındırır. Boyun, baş için bir destek işlevi gören, omurganın en hareketli yeridir. Fakat bu hareket yeteneği aynı zamanda zedelenmelere ve darbelere daha fazla duyarlı olmasını sağlar. Bu sepebten ötürü, ağrı sebebi olarak omurga içinde belden sonra 2. sırayı almaktadır.

Ağrılardan kol, omuz ve baş ağrılarının çoğunun altında boyundaki türlü türlü patolojiler yatar. Bu sebeble boyundan kaynaklı hastalıkların tedavilerine çok önem vermek gerekir. Tedavi seçimlerinde hangi tedavi seçilirse seçilsin, ilk olarak semptomların şiddetinin ve bu semptomlara kas gücü ile refleks kayıplarının eşlik edip etmediğine bakılmalı. Ayrıca MR ve diğer tetkiklerle tespit edilen bulguların hastaların muayenesiyle uyumluluğuna bakılması gerekmektedir.

Tedavi olarak öncelikle seçilmesi gereken tedavi konservatif tedavi olmalıdır. Konservatif tedaviden önce kırık, enfeksiyon, tümör gibi nedenler dışlanmalıdır öncelikle. Esasında boyun fıtıklarında ana neden sinir üzerindeki yüksek basıncın meydana gelmesi ve buna bağlı olarak da sinirlerin sıkışması olayıdır.

Fıtıkta Boyunluk Kullanımı

Konservatif tedavilerde, öncelik akut ağrılı durumlarda üç veya dört gün boyunca boyunluk kullanımı gelir. Özellikle kısa süreli yolda veya iş yapma sırasında boyunluk kullanılması oldukça önemli bir noktadır. Yapılan son araştırmalarda boyunluğun uzun süreli kullanımında kaslarda zayıflama ve boyun hareketlerinde de kısıtlanma söz konusu olmaktadır. Boyun fıtığı sebebi ile boyunluk takılıyor ise boyunluğun ön tarafı dar, arka tarafı da geniş olan kısımdan seçilmeli. Böylelikle boynun öne doğru eğilmesi sebebiyle omurilikteki baskılar azalır ve hasta daha az ağrı hissetmiş olur.

Boyun Fıtığı

Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi

Fizik tedavi, özellikle akut boyun ağrılı hasta kişilerde ağrıyı kontrol etmek maksadıyla kullanılabilir. Bunlardan Ultrason, Lazer, TENS, soğuk ve sıcak uygulamalar sayılabilmektedir. Yüzeysel ısı modaliteleri servikal hastalıkların birçoğunda ağrıyı azaltabilmekte ve kasları gevşetebilmektedir. Öte yandan akut servikal radikülopatide derin ısıdan uzak durulmalıdır. Çünkü bu tür durumlar sinirlerin çevrelerindeki inflamasyonu daha fazla artırarak ağrıların şiddetlenmesine sebep olabilir ve sinir hasarlerına yol açabilir.

Bütün iskelet ve kas hastalıklarındaki gibi boyun fıtkarında da en mühim tedavi tabii ki egzersiz yapmaktır. Her bir seans için her bir hareket 8 – 10 saniye kadar sürecek ve 5 – 10 defa tekrarlanacak biçimde her gün 2 – 3 seans yapılır. Germe egzersizleri ise 6 – 10 saniye kadar sürmeli ve her gün 1 – 4 defa tekrarlanarak yapılmalıdır.

Tedavilerin hepsinden hastanın içinde bulunduğu duruma göre yararlanılarak hastanın tekrardan yaşam kalitesine kavuşması sağlanır. Cerrahi tedavi yapılan hastalarla yapılmayan hastalar kıyaslandığında iki yılda ağrı ve yaşam kalitesiyle ilgili sonuçlar aynıdır. Bununla beraber tedavi sırasında ve tedavi sonrasında hastanın boyun pozisyonunu koruması, ters olabilecek hareketlerden kaçınması, boyun kavisini destekleyen yastıklar kullanması ve önemseyerek egzersizleri yaşamının bir parçası haline getirmesi çok önemlidir.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.