Ana sayfa » En Çok Kullanılan İngilizce Kısaltmalar ve Anlamları
Yaşam

En Çok Kullanılan İngilizce Kısaltmalar ve Anlamları

İngilizce Kısaltmalar
Günlük yazışmalarda kısaltma kelimelerini sık sık kullanırız. Özellikle birebir yazışmalarda veya internet üzerinden yapılan grup konuşmalarında muhattap olabileceğiniz İngilizce kısaltmalar iletişimin gidişatını anlamanızı zor bir hâle sokabiliyor. Sosyal medya yazışmalarını çok hızlı ve kolay algılamanızı sağlayan sık kullanılan ana kısaltmaları aşağıda bulabilirsiniz.

Sosyal medya günümüzde hayatımızın artık ayrılmaz bir parçası… Aynı zamanda en sık kullanılan iletişim platformlarından bir tanesi hâline gelmişken, küresel dünyanın kendine has bir dil oluşturmuş oldu. Zaten bunun oluşmaya başlaması aslında şaşırtıcı olmamalı. Küreselleşen dünyamızın düzeniyle beraber uluslararası iletişimin lisanı hâline gelmiş İngilizce dilinin hızla büyüyen internet kültürüne uygun biçimde evrim geçirdiğini görüyoruz. Sosyal Medyaya İngilizce kısaltmalar özgün kelimeleriyle geniş bir internet jargonuna sahip bir dil hâline geliryor. Bu şartlar anadili İngilizce olmayanlar için kafa karıştırıcı bazen de can sıkıcı olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere İngilizce kullanılan internet kısaltmalarını yazdık. Anlamlarıyla beraber açıklamaya da çalıştık. Şimdiözellikle sosyal medyada en çok kullanılan kısaltma kelimeleri hep beraber incelemeyelim.

İngilizce Kısaltmalar

LOL Ne Demek?

Karşılaşma olasılığınızın en çok olduğu kısaltma LOL. Bu kısaltmanın uzun hali “Laughing out loud” demek, anlamı da “Sesli gülüyorum”. LOL kısaltması bir bakıma mesajlaşmada ya da internette yazılı paylaşımlarda esprilere karşılık kahkaha yerine kullanılıyor diyebiliriz.
LOL = Laughing out loud = Sesli gülüyorum

JK Ne Demek?

JK kısalması, “Just Kidding” demek. Bu cümleciğin kısaltması anlam olarak “Şaka yapıyorum” demektir.
JK = Just Kidding = Şaka yapıyorum

OMG Ne Demek?

Sık karşılaştığımız kısaltmalardan bir tanesi de OMG kısaltmasıdır. Bu kısaltmanın hâli “Oh my God!” demek, anlamı da “Aman Tanrım!”
OMG = Oh my God = Aman Tanrım

IDK Ne Demek?

IDK kısaltması bir cümleye karşılık gelmekte: “I don’t know”. IDK bu cümleyi oluşturan kelimelerin baş harflerinden meydana gelir, anlamı da “Bilmiyorum” demektir.
IDK = I don’t know = Bilmiyorum

ILY Ne Demek?

ILY kısaltması normalde “I love you” olan bu kısaltma ve “Seni seviyorum” manasına gelmektedir. Cümleyi oluşturan kelimelerin ilk harflerinin bir araya gelmesinden oluşuyor.
ILY = I love you = Seni seviyorum

BRB Ne Demek?

Özellikle mesajlaşmalarda karşılaşırız. BRB kısaltması “Be right back” cümlesinden gelmektedir. Bu kısaltma karşılıklı konuşmalarda “Hemen geliyorum” manasındadır. Yani karşınızdaki kişiye birkaç dakikalığına cevap veremeyecek durumda iseniz hızlıca bu kısaltmayı kullanabilirsiniz.
BRB = Br right back = Hemen geliyorum

BTW Ne Demek?

BTW kısaltmasının normal hâli “By the way”, anlamı da “Bu arada” demektir. Konuşma sırasında o an aklınıza gelen bir şeyi hızlıca araya sokmadan önce BTW kısaltmasını kullanabilirsiniz.
BTW = By the way = Bu arada

TBH Ne Demek?

TBH kısaltması da “To be honest” kelimelerinin ilk harflerinden meydana gelir. Anlamı da “Dürüst olmak gerekirse” demektir.
TBH = To be honest = Dürüst olmak gerekirse

FYI Ne Demek?

Bu kısaltmanın normali “For your information” demek. Manası da “Bilginize / Bilgilerinize” demektir. Karşı tarafı bildirmek istediğinizde, önemli bir bilgidenn önce veya sonrasında kullanabilirsiniz.
FYI = For your information = Bilginize

Ghosting Ne Demek?

Ghosting kelimesi iletişim halinde olduğunuz bir kişi ile uyarısız veya sebepsiz bir şekilde iletişimi kesmek, mesaj, arama ve diğer tüm iletişim uğraşlarını yanıtsız bırakmak için kullanılıyor. Hayalete dönüşmüş gibi iletişimi kestiğiniz kişiye yokmuş gibi davranmak anlamı taşımaktadır.

Sosyal Medyada En Popüler İngilizce Kısaltmaları

Sosyal medyayı kullanıyorsanız bir süre sonra istem dışı bir şekilde siz de kısaltmardan bir kısmını kullandığınızı göreceksiniz. Bu kısaltmalardan bazıları:

FB Ne Demek?

FB, Facebook platformu demek.

YT Ne Demek?

YT, Youtube platformu demek.

IG Ne Demek?

IG, Instagram uygulaması demek

Clickbait Ne Demek?

Özellikle makale ya da video tarzı gönderilerin başlıkları için kullanılır bu kelime. Türkçe’ye “Tık Tuzağı” anlamında çevrilebilir. Bu kelime gönderilerin kullanıcılar tarafından tıklanması için içeriklerden bağımsız ve alakasız konan yanıltıcı başlıklar için kullanılıyor.

TBT Ne Demek?

En çok instagramda ve özellikle de perşembe günleri sıkça görüyoruz bu kısaltmayı. Çünkü karşılığı “Throwback Thursday” demek anlamı da “Eskiyi Anma Perşembesi” demek. Bu kısaltma çocukluk fotoğraflarında veya geçmiş yaz tatil anılarını paylaşırken etiket olarak kullanabilirsiniz.

Peki perşembe günü olmasının asıl sebebi ne? TBT kısaltmasının doğuşu Matt Hallfill adında ünlü Amerikalı bir bloggerın web sitesinde perşembe günlerini eski ayakkabı modellerini tekrardan yorumlama günü olarak seçtiği 2006 yılına dayanmakta. Özel bir nedeni olmasa bile bu kısaltmayı doğru günde kullandığınızdan emin olun deriz.
TBT = Throwback Thursday = Eskiyi Anma Perşembesi

YOLO Ne Demek?

YOLO kısaltması, “You only live once” cümlesinin kısaltması. Türkçe’si “Yalnızca bir kere yaşıyoruz” demek. Bu kısaltmayı hem internet konuşmalarında hem de gönderileriniz için kullanabilirsiniz.
YOLO = You only live once = Yalnızca bir kere yaşıyoruz

FOMO Ne Demek?

FOMO, “Fear of missing out” kelimelerinin ilk harflerinden meydana geliyor. Manası da “Bir şeyler kaçırma korkusu” demek. Sosyal medyadaki gelişmeleri veya ilginç vakaları kaçırma ihtimalinden duyulan endişe hissi.
FOMO = Fea of missing out = Bir şeyler kaçırma korkusu

DM Ne Demek?

Özellikle instagramda görürüz. DM, “Direct Message” kelimelerinin kısaltmasıdır. Instagram’da gördüğümüz bu kısaltma “Özel mesaj” manasında kullanılıyor. Türkçe’de “Özelden yazmak” ifadesiyle aynı manada diyebiliriz.
DM = Direct Message = Özelden yaz

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.