Ana sayfa » Etkili Anne-Baba Olmak
Aile

Etkili Anne-Baba Olmak

Aile
Etkili anne baba olmak neyi gerektirir. Sorumluluğu size ait olan bir çocuğun gelişimi için neler yapılabilir.

Ebeveynlik keyifli ve eğlenceli olduğu kadar zor ve dikkatli olunması gereken bir görev. Her anne ve babanın kaygısı sağlıklı, mutlu başarılı ve dürüst çocuklar yetiştirmek. Asıl mesele çocuk yetiştirilirken kullanılan yöntemler. Hangi yöntemler en iyi sonuçları doğuracağı önemli bir noktadır. Çocuklara ne zaman ve nasıl hayır diyebilmeli, nasıl sınır koymalı, bir sorumluluk kazandırmak için neler yapılmalı gibi konular anne ve babaların zihnini meşgul eden sorulardır. Etkili anne-baba olmak sağlıklı, mutlu başarılı ve dürüst bir çocuk yetiştirmenin anahtarıdır.

Etkili Anne-Baba Olmak Ne Demek?

Ebeveynlik, bir çocuğun gelişiminde, oluşan kişiliğinde ve hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal yetenekleri kazanmasında etkili en ana öğedir. Etkili anne baba olmak çocuğun gelişimini en mükemmel biçimde desteklemek, ihtiyacı olan yetenekleri en iyi biçiminde kazanmasına yanında olmak ve kişiliğinin yerleşmesinde doğru rehberlik etmektir..

Etkili Ebeveynlik Yöntemi

Her aileye uygulanabilir olacak ve sistematiğe sahip, belli başlı kuralları ve kalıpları olan, belli bir tek doğru, etkili ebeveynlik formülü yoktur. Etkili ebeveynlik iletişimi konusunda anne-babalık yolları ailenin yapısına, anne-babanın değerlerine, ailenin kültürüne ve çocuğun mizacına göre şekil bulur ancak etkili anne ve babalığın olmazsa olmaz ortak özellikleri vardır.

Çocuğa Göre Şekillenen Ebeveynlik

Çocuğu iyi ve dikkatli gözlemlemek, izlemek ve ebeveynlik tutumunu çocuğun ihtiyaç duyduğu şeylere göre biçimlendirmek oldukça önemli bir konudur. Ebeveynlik değerlerini ve düşüncelerini çocuğa sert bir biçimde dayatmamak gerekir. İlişki içerisinde çocuğu koşulsuz sevmek, çocuğuu olduğu gibi kabul etmek, saygı, sevgi ile yaklaşmak esas olmalıdır.

Güvenli ve Huzurlu Bir Ortam Oluşturmak

Etkili ebeveynler çocuklarına güvenli ve huzurlu bir alan sağlamak için uğraşırlar. Becelerilerini geliştirebilecekleri ve eksikliklerini tamamlayacağı, gerek zihinsel gerekse de fiziksel gelişimi kadar sosyal ve duygusal gelişimini de destekleyen zengin, ve geniş bir alan oluşturmaya özen gösterirler.

Destekleyici ve Hoşgörülü Olmak

Hoşgörülü ve destekleyici bir ebeveynlik, çocuğun yeteneklerini ve kendini keşfetmesine ve potansiyelini gerçekleştirmesine imkan sağlar.

Disiplinli Olmak

Kurallar ve disiplinler de etkili ebeveynliğin olmazsa olmaz şartıdır. Sınırların net ve belirli bir biçimde çizildiği bir alan çocuğun gelişimini ideal bir biçimde destekleyen alanlardır. Kurallar çocuğun özgürlüğünü asla kısıtlamaz tam aksine güvenli bir ortamda bağımsızlığını kazanmasına, iyi-kötü ve doğru-yanlış arasındaki farkı öğrenmesine ve iç disiplini kazanmasına vesile olur.

Özgürlüğü Desteklemek

Çocuklar belirli yeteneklerini geliştirdikçe ebeveynlerinden bağımsız olmak ve şahsi işlerini kendileri yapmak, dünyayı özgürce ve kendilerince keşfetmek isterler. Çocuğa izin vermek, özgürlüğüne ve bağımsızlığına saygı duymak gerekir. Yeri ve Zamanı geldiğinde yaşına ve gelişimine uygun görev ve sorumluluklar vererek çocuğun bağımsız olmasını ve sorumluluk almasını desteklemek önemli bir noktadır. Özgürleşmesine ve keşfetmesine müsade verilen çocuklar kendi kendilerine yetebilen ve özgüveni yüksek bir kişi olurlar.

İhtiyaçlarına Şefkat ile Cevap Vermek

Çocuk doğduğu andan itibaren her ihtiyacının gecikmeden ve şefkatle karşılanması gelişmesi için oldukça önemlidir. Bunu sağlamak da iyi ebeveynliğin bir sorumluluğudur.

Dinlemek

Etkili ebeveynliğin uygulandığı ailelerde, aile üyeleri birbirlerini dinler ve herkes kendi duygularını ifade etme konusunda rahat ve özgürdür. Birbirlerine sevildiklerini hissettiren ve değer verdiklerini gösteren bir aile yapılarında, çocuk gelişimi için söyledikleri dinlenerek ve önemsenerek büyüyen çocuklar özsaygısı yüksek ve kendine değer veren kişiler olurlar.

Bu yolların uygulandığı ailede büyüyen çocuk kendine ve ailesine güveni yüksek, sorumluluk bilincinde, bağımsız, sosyal ve duygusal anlamda yeterli bir kişi olur.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.