Ana sayfa » Evlilikte Batıl İnançlar
Yaşam

Evlilikte Batıl İnançlar

Bizim toplulumuz dahil hemen hemen her toplumda değişik inançlar mevcuttur. Evlilikle ilgili batıl inançlardan birkaç tanesini derledik.

Dünya üzerinde değişik ülkelerde hatta aynı ülkede bile farklı yerlerde farklı gelenek, görenek ve inançlar vardır. Evlilik ile ilgili olarak da bazı batıl inançlar var. Bu batıl inançlardan bazıları gülümsetirken bazıları da yok artık dedirten türden. Biz de toplumumuzun bir ferdi olarak karşı çıksak da yapmak zorunda olduğumuz batıl inançlar olabiliyor.

Evlilikte 22 Batıl İnanç

 1. Bazı toplumlarda gelinin nişanlısı, gelinin ebeveynlerine bir süre hizmet etmek zorundadır, yoksa evlilik geçerli olmamakta.
 2. Damat veya gelinin kendi doğum günlerinde evlenmelerinin de şanssızlık getireceğine inanılır.
 3. Ülkemizde de uygulanan gelin ayakkabısının altına arkadaş isimlerinin yazılması ritüeli. İsimlerden hangisi ilk silinirse onun kısa bir süre içinde evleneceğine inanılıyor.
 4. Bir gelenek de gelinlerin kilise yolunda ekmek taşımaları ve bu ekmekleri sağa sola saçmalarıdır. İnsanlar bu ekmeklere dokunmazlar fakat kuşlar bu ekmeklere rağbet ederlerse, gelin için gelecek için mutluluk vaadi olarak düşünülür
 5. Şans getiren sayıların genelde tek sayılar olduğuna inanılır. Ama düğüne davet edilenlerin toplam sayısının çift sayı olması evliliğe şans getirdiğine inanılır.
 6. Nedime olmak… Tayvan’da ikiden fazla kere nedime olmanın kötü şans getirdiğine inanılır.
 7. Meksika’da incilerin gözyaşlarını temsil ettiğine inanılır. Bu yüzden gelin düğün gününde inci takılar takarsa, evliliği boyunca ağlayacağına inanılır.
 8. Ayağa basma herkesin bildiği bir nikah ritüeli. Ayağa basan kişinin, evde hükmünün geçeceğine inanılıyor.
 9. Mayıs aylarının evlilik için eski zamanlarda sakıncalı olduğuna inanılırdı. Her ne kadar güneşli günler ve ilkbaharın habercisi olsa da eski Romalılar arasında yaşlı insanlar için kutsal sayılırdı ve bu yüzden genç çiftler düğün zamanı olarak seçmemeye çalışırlardı.
 10. Aşk hayatı için cuma günlerinin iyi olduğuna inanılır ve eskiden seremoniler için de özellikle cuma günü tercih edilirdi.
 11. Düğün için seçilen günün yağışlı olmaması tercih sebebiydi, çünkü geline ve birlikteliğe güneşli bir günün aydınlatacağı düşünülürdü.
 12. Tuhaf inançlardan biri de (son zamanlara kadar da uygulanmış) bazı toplumlarda kadınların bütün vücutlarını hayatları boyunca sadece bir kezreyıkamaları: Düğünden bir önceki sabah…
 13. Evlenenlere şimdilerde atılan kağıt konfetiler bir zamanlar pirinç atma geleneği idi.
 14. Eski Yunanlılarda gelin, evliliğinin takdis edilmesi için çocukluk oyuncaklarını inandıkları tanrılarına sunarlarmış.
 15. İki erkek kardeşin iki kızkardeş ile evlenmesinin daima şanssızlık getirdiği inancı vardı. Ortada sadece tek bereket olduğu ve buna iki çiftin birden sahip olamayacağına dair batıl bir inanç vardı..
 16. Meksika, Kolombiya, Brezilya ve daha pek çok ülkede erkeğin gelini düğünden önce görmesinin kıza kötü şans getireceğine olan batıl inanç hâlâ devam ediyor.
 17. Katolik mezhebine inananlarda evlilik dini nikahtır. Erkek ile kadının sevgilerinin ve kuracakları yuvalarının evlilik eylemiyle doğaüstü düzeye girdiğine inanılır ve bozulmaz.
 18. Bulgar Dağı Yörüklerinde nişanlanacak damat adayı, gelin evine geldiğinde gelinin kardeşleri tarafından uğur getirmesi ve evliliğin barış içinde olması için bir güzel dövülürmüş. Ülkemizde ise bazı yerlerde damadın arkadaşı damadı döver.
 19. Japonya’da gelininkendi evinden ayrılığından birkaç gün sonra odası ve şansı dışarı süpürülüyormuş. Yine Japonya’da ne kız ne erkek evliliğin kısa sürmesini istemediği sürece mor giyinmezler. Mor renginin çabuk solan bir renk olan inançları vardır.
 20. Bazı eski ve ilkel kavimlerde ölüm cezasına çarptırılan bir kişiyi kurtarmak isteyen bir kız onunla evlenmesiyle bağışlanmasını sağlıyormuş.
 21. Ev sahibinin kendi düğün gününün akşamüstünde hapşırmasının ona şans ve mutluluk getirdiğine inanılıyor.
 22. Damatlar tarafından nikah yüzüklerinin alınması popüler bir gelenektir. Günümüzde bu tutuma çok romantik anlamlar yükledik. Ama eski çağlarda gelinlerin takıları onun kocasına ait olduğuna dair simgelerden başka bir şey değildi.

admin

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın.