Ana sayfa » Herşeyiyle Bandırma
Gezi

Herşeyiyle Bandırma

Bandırma
Bandırma
Bandırma, Marmara Denizi kıyısında olan Balıkesir’in bir sahil ilçesidir. Panormos kelimesi Yunanca adı. Nüfusu yaklaşık 150 bin. Türkiye'nin, gelişmişlik bakımından akla ilk gelen ilçelerinden bir tanesidir. Diğer yandan Balıkesir'in diğer ilçeleri olan Karesi ve Altıeylül'den sonra üçüncü büyük ilçesidir. Son zamanlarda hızlaca büyüyen ve gelişen Bandırma, Türkiye'nin en büyük limanlarından da birine ev sahipliği yapar.

Tarihi

Bandırma’nın milattan önce 8. ve 9. asırlarında, Kapıdağ Yarımadası’ndaki Kyzikos kentiyle aynı zamanlarda kurulmuş olabileceği tahmin edililiyor. Günümüzde Ağıldere ve Livatya olarak bilinen bugünkü şehir merkezinden 2 km kadar kuzeydoğusundaki bölgede kurulduğu düşünülmektedir. O dönemlerde balıkçı köyü olan Bandırma’nın Yunanca adı “Güvenilir Liman” manasına gelen adının “Panormos” olmasının nedeniyse Kyzikos şehir ülkesinin limanı olarak kullanılmasıydı.

Türklerin Bandırma’ya ilk girişleri 1076 yıllarına gelir. Anadolu topraklarında ilk Türk devletlerinden birini kuran Kutulmuşoğlu Süleymanbey’in Kyzikos ile beraber Bandırma ve Aydıncık yerleşim yerlerini fethetmesiyle birlikte Bandırma ilk kez bir Türk hükümdarın kontrolüne geçmiş oldu. İlerleyen yıllarda, 1106’da Selçuklu devleti sultanı 1.Kılıçarslan’ın ölümünden sonra bölge Bizans kontrolüne tekrar geçmiştir. 13. ve 14. asırlarda küçük balıkçı köyü Bandırma 13. yüzyılın ilk zamanlarında Karesi Beyliği’nin kontrolüne girmiş ve 1345 tarihindeyse Orhan Gazi ile beraber Osmanlıların himayesine geçmiştir.

Nüfusu

Bandırma 2 belde, 33 köye sahiptir. 2011’de yapılan TC Başbakanlık Türkiye İstatislik Kurumu adrese nüfus sayımına göre Bandırma nüfusu 138.206. Bandırmalıların 119.750’si ilçenin merkezinde,18.456’i de belde ve köylerde yaşamlarını sürdürmektedir. Fakat günümüzde bu nüfusun 200 binleri geçtiği tahmin edilmektedir. 23 Nisan 2015 tarihinde kurulan Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi ile birlikte gelen öğrencilerle nüfus son zamanlarda daha da arttı.

Yemek

Bandırma’nın liman kenti olmasından ötürü deniz ürünlerine ulaşmaları çok kolaydır. Sahilindeki restoranlarda mevsimine bağlı olarak değişik deniz ürünleri yenilebilir. Burada en çok tüketilen ve aynı zamanda bölgenin meşhur yemeklerinden biri olan İnegöl köfte de menüleri süsler. Bursa’ya yakın olmasından dolayı da güzel iskenderler yemek mümkündür. Bir not: İsim benzerliğinden ve esasen bandırmak eyleminden gelen bandırma yemeği Kastamonu’ya aitken cevizli bandırma tatlısı da Adana’ya aittir.

Manyas Kuş Cenneti
Manyas Kuş Cenneti

Ulaşım

Arabalı feribot olarak Tekirdağ’dan ve İstanbul Yenikapı’dan düzenli bir şekilde giden vapurlarla Bandırma’ya gitmek mümkündür. İstanbul’dan otomobil ile karayoluyla Gemlik’ten geçerek yaklaşık 3 saatlik bir zamanla ulaşılabilir.

Gezilecek Yerler

Küçük liman şehri Bandırma’ya girildiğinde şehir merkeziyle beraber civardaki antik kentler ve doğal güzellikleri de gezmek gerekir.

Manyas Kuş Cenneti Gölü: Bandırma Körfezine 15 km mesafedeki Manyas Gölü, Bandırma’nın, belki de o civarların en güzel tabiat cennetidir. Manyas Gölü tatlı suya sahip ve çok sayıda canlıyı içinde barındırır. Göçmen kuşların göç rotasında olmasından ve kuşların uğrak yeri konumunda olmasından ötürü Kuş Cenneti olarak da bilinmektedir. Göçmen kuşların korunması, sağlıklıca göçlerini sürdürmeleri için Manyas Gölü’nün yanına Kuş Cenneti Milli Parkı inşa edilmiştir. Çokça kuş türünün olduğu bu cennette nesli tükenmekte olan tepeli pelikan, çeltikçi ve kaşıkçı gibi kuş türleri de bulunmakta.

Atatürk Parkı: Bandırma Limanı’nın hemen arkasında, Erdek yolu üstündeki Atatürk Parkı halkın ormanda piknik için seçtikleri bir alandır. Ziraat Bahçesi olarak anılan bu park şehre çok yakın olmakla beraber orman havası almak isteyenler Bandırmalıların tercihidir.

Bandırma Arkeoloji Müzesi: Paşabayır/Paşakent Mahallesi’ndeki Arkeolojik Müze; kütüphane, konferans ve teşhir salonlarından oluşur. Müze içinde genelde Pers ve Roma zamanlarına ait tarihi eserler yer almaktadır. Müze, p.tesi günleri kapalı. Haftanın diğer günleri gezmek mümkün.

Kyzikos Antik Kenti
Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos Antik Kenti: Bandırma merkezine 10 km mesafede, Erdek karayolu üstünde olan eski bir şehir devleti olan Kyzikos’tan kalan kalıntıların olduğu antik bir kent bulunmakta. Kyzikos kentinde Roma dönemlerinden günümüze kalma çok sayıda mezar anıtlarının kalıntıları mevcuttur. Günümüze kadar tahrip olmuş ve kalıntıları hâlâ olan Hadrian Tapınağı, Hadrian Agorası, Amfitiyatro ve sur duvarları bulunmaktadır.

Daskyleion Antik Kenti: Merkezine 30 km yakınlıktaki Daskyleion Antik Kenti, Ergili Köyü yakınlarında, Kuş Gölü’nün kıyısında bulunmakta. Dünyadaki tek Pers Valilik merkezi ve en eski Zerdüşt tapınağının bulunduğu Daskyleion Antik Kenti’nde arkeolojik kazılar dünümüzde de devam etmektedir. Manyas Gölü’nün yakınlarında kurulan bu tarihi şehir, Persler tarafından inşa edilmiştir. Kazılar sonucunda bölgede Pers Valiliği’ne ait bir tane saray bulunmuştur. Aynı zamanda kazılarla birlikte edilen eserlerin bir kısmı Bandırma Arkeolojik Müzesi’nde sergilenmekte. Özellikle son zamanda ortaya çıkarılan Pers Dönemine ait 2.500 senelik Pers Valisi ve ailesine ait mezarlar ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.

Etiketler

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.