Ana sayfa » Kablosuz Kulaklık Mı, Kablolu Kulaklık Mı?
Teknoloji

Kablosuz Kulaklık Mı, Kablolu Kulaklık Mı?

Kulaklık seçiminde neye dikkat etmeliyiz. Aslında tamamen yaşam şeklimize göre değişiyor. Fiyat, ses kalitesi, günlük hayatımıza bakarak seçeceğimiz kulaklığın kablolu ya da kablosuz olmasına odaklanmalıyız.

Çıkan Akıllı telefonlar ile beraber artık istediğimiz zaman ve mekanda müzik dinleyebilmekteyiz. Walkman kadar çok geçmişe gitmeyelim fakat daha 5 – 10 sene öncesine kadar ilkin şarkıyı indirmek, sonra MP3e çevirmek ardından da MP3 çalara yüklemek zorundaydık. Kulaklık olarak tek bir seçeneğimiz vardı. Bluetooth kablosuz kulaklıklar ise nispeten yeni olmakla beraber gün gün daha çok tercih ediliyor. Fakat hangisinin daha iyi olduğuna karar veremiyorsanız yaşam tarzınıza uygun olan kulaklığı alın.

Ses Kalitesi

Rahat hareket olarak düşünüldüğünde kablosuz kulaklıklar o imkanı sunuyor elbette ancak bağlı olduğu cihaza (telefonunuza) uzak mesafedeyseniz problem yaşayabiliyorsunuz. Kablosuz kulaklığınızın kullandığı sinyal frekansıyla uyumlu olan başka sinyal gönderen diğer bütün cihazlar da araya girebiliyor ve malesef ses kalitesini düşürebiliyor. Ancak asıl cihaza çok yakınsanız böyle bir problem pek de görülmez.

Kablolu kulaklıklar bu sorunu en aza indirerek ses kalitesini maksimum tutuyor. Markasına göre değişebilmekle beraber kablolu kulaklıkların HD ses kalitesi daha yüksek olmaktadır.

Pil Ömrü

Kablolu kulaklıkların şarj sorunu yoktur. Yani müzik dinlediğiniz herhangi bir cihaza takıp istediğiniz sürece kullanabiliyorsunuz. Diğer yandan kablosuzların önceden mutlaka şarj edilmesi gerekmektedir. Kimi kulaklıkların tam dolması 3 saate kadar sürebilmektedir. Bluetooth kablosuz kulaklıkların ise çalışma pil ömrü 8-12 saat arasında değişmektedir.

Taşıma Kolaylığı

Her iki kulaklık türünü de beraberinizde taşıyabiliyorsunuz fakat durumlara göre biri diğerinden daha üstün olabiliyor. Mesela koşarken müzik dinlemek istediğinizde kablosuzlar daha uygundur. Koşarken bir yerinize takılma veya kulağınızdan çıkma sorunu olmamaktadır.  Kablolu kulaklıkları ise işiniz ne zaman biterse düzgün şekilde sarıp kaldırmanız gerekmekte yoksa karman çorman bir durum alıyor. Yük kaldırırken dirseğinize, kolunuza takılabildiğinden sakatlanmanıza bile sebebiyet verebilmektedir.

Fiyatları

Bluetooth kablosuz kulaklıklar daha pahalı ve çeşit olarak da azdır. Bu kablosuz kulaklıktan almadan önce akıllı telefonunuzla uyumlu mu değil mi kontrol etmeniz gerekir. Kablolular ise daha çok üretildiğinden hem çeşit sayısı daha çoktur hem de fiyat olarak daha ucuzdur. Ancak kablosuz kulaklıklara talep arttığı için hem fiyat olarak ucuzlamaya hem de çeşit sayısı olarak yükselmeye başladı diyebiliriz.

Diğer bir önemli nokta ise kablolu kulaklıkların cebe koyulması (ki her birey yapar) yüzünden bir süre sonra kopması/hasar görmesi ve yenisini satın almak zorunda kalmanızdır. Kablosuz kulaklıklarda böylesine bir sorun yaşanmamaktadır.

Kablolu Kulaklık Alacaklar

  • Masabaşında çalışanlar: Şayet sürekli hareket etmeyip sabit bir noktada çalışıyorsanız kablosuz kulaklık yerine kablolu kulaklık kullanın. Sees kalitesi daha yüksek olmakla beraber de şarj etme sorunundan da kurtulursunuz.
  • Kusursuz ses arayanlar: Şayet dinlediğiniz müziği en ince notasına kadar doğru ve net dinlemek, nüansları duymak isteyen biriyseniz kablolu kulaklık tam olarak size uygundur.
  • Duymakta zorluk çekenler: Kablolu kulaklıkların ses kalitesi ve aralığı kablosuzlarından daha yüksektir.

Kablosuz Kulaklık Alacaklar

  • Atletler: Ağırlık, yük kaldırmadan uzun koşuya kadar spor yapan her birey için kablosuz kulaklıklar daha uygundur.
  • Gezginler: Daima hareket halinde ve müzik dinlemek isteyen gezgin ruhlulara en uygun kulaklık, kablosuz olanlardır.
  • Gamers: Oynadığınız sanal oyunun gerçek bir parçası olduğunuzu hissetmek isteyen biriyseniz kablosuz kulaklıklar size oldıkça uygundur. Bu nedenle monitöre ya da televizyona çok da yakın oturmak zorunda da kalmazsınız.

Özetlersek: Kablolu kulaklıkların ses kalitesi daha üstündür, şarj ihtiyacı duymazlar ve kullanım olarak da basittir. Kablosuz kulaklıklarınsa birbirine dolanan kablo problemi yoktur, Bluetooth ile kullanılabilir ve kullanım kolaylığı sağlar.

Süleyman DÜZGÜN

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.