Ana sayfa » Kansere Karşı Günde 25 Dakika Yürüyün
Sağlık

Kansere Karşı Günde 25 Dakika Yürüyün

Prof.Dr. Hakan Karagöl, bir onkoloji uzmanı, yıllarca egzersiz yapmakla kanser gelişme riskini düşürdüğünün bilinmesine rağmen, günümüze kadar kanseri engellemek için ne kadar süre ve ne türden egzersiz yapılması gerektiği ile ilgili kesin bir datanın olmadığını dile getirdi.

Journal Of Clinical Oncology dergisi, Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunu yayınladı. ABD, Avrupa ve Avusturalya’da yaşamlarını sürdüren insanları baz aldı bu araştırma. Araştırmada ortalama yaşı 62 olan 750 bin insanın 10 yıl boyunca incelendi. Yüzme ve yürüyüş gibi orta düzeyde egzersizler ve ip atlama, koşma gibi daha ağır efor isteyen egzersiz yapan insanlarda kanserin görülme oranlarının araştırıldığını yazdı.

Kanseri Ezgirsiz Yapılarak Önlenebilir

Orta düzeyde efor isteyen egzersiz olarak 25 dk yürüme baz alındı. Ağır efor isteyen egzersiz olarak da ip atlama ya da koşma örnek verilebilir. Amerika’da yapılan bu araştırma verilerine göre; orta düzeyde efor isteyen egzersizlerin günde 25 dakika ya da fazla efor isteyen egzersizlerin 15 dakika kadar yapılmasının eşit değerde etkileri yazıldı. Buna göre rahim, meme, böbrek, kalın barsak, karaciğer ve lenf bezi kanseri ile kemik iliğinin myelom denilen kanserinde görünme oranında düşüş sağladığı ortaya çıkmıştır. Egzersiz süresi düştükçe meme kanseri gibi bazı kanser tiplerindeki yükselişin de daha belirgin olduğu tespit edilmiştir.

Meme Kanserini Yürüyüş Önlüyor

Kanserin türleri arasında egzersizin etkileri farklılık gösteriyor. Örneğin; 25 dakika yürüme egzersizi… Bu gibi orta düzey efor isteyen egzersizlerle meme kanserindeki düşüşün %10, karaciğer kanserindeki düşüşünse %27 oranlarında olabileceği görülmüştür. Bu farklılığın, kanserlerin meydana gelme nedeni ile ilgii olduğu tahmin edilmektedir. Meme kanserlerinin bir bölümünün kan içindeki kadınlık hormonu, insülin direnci ya da inflamatuvar nedenlerle ilgilidir. Ancek, karaciğer kanserinin bazı tiplerinde lipid ve glukoz metabolizması bozukluklarına bağlı gelişen karaciğer yağlanmasının kanseri tetikleyebildiği bilinen bir gerçektir. Egzersiz yapmanın vücut içinde oluşturduğu etkinin her iki kanser tipinin ortaya çıkmasına sebep olan bu farklı etkenlere, farklı seviyelerde olması sebebiyle, kanser tipine göre egzersizin etki oranları değişik düzeyde olmaktadır.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.