Ana sayfa » Kış Gebelerine 8 Öneri
Aile

Kış Gebelerine 8 Öneri

Hamile Kadın
Kış gebeleri sağlıklarına daha çok dikkat etmeli
Kışın sert ve soğuk havalarına karşı dikkatli olmak gerekir. Özellikle hamilelik döneminde daha bir hassaslaşan cilte özen göstermek gerekir. Bol bol su içmek, meyve esbzek tüketmek, düzenli ve hafif spor yapmak başta gelen maddelerdir.

1) Hamilelikte Su Tüketimi

Bol bol su için. Soğuyan hava nedeniyle su içmeyi genellikle unuturuz. Hatta bazen gerekmediğini bile düşünürüz. Oysa kuru kış havası sebebiyle vücudumuzun sıvı ihtiyacı tabi ki artar. Taze meyve suları ile bir yere kadar bu açık kapatılabilir fakat yine de suyun yerini asla tam anlamıyla tutmaz. Gebelikte su tüketimi; Su içmeyi hatırlatacak değişik bir sürü yöntem olmakla beraber en eski ve etkili olanı masanın üstünde dolu bir su şişesi bulundurmaktır. Böylelikle su şişsini her gördüğünüzde gün içinde düzenli bir şekilde su içmiş olursunuz.

2) Mümkün Mertebe Kapalı Ortamlarda Kalın

Gebelik süresi boyunca vücudunuzun daha hassas ve korunmasız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Soğuk havalara ve mikroplara sık sık maruz kalmak, bağışıklık sisteminin gebelikte baskılandığı da hesaplandığında, hastalıklara yakalanmanıza neden olur. Bu sebeple dışarısı aşırı soğuk ve karlı olduğu zamanlarda, planlarınızı gözden geçirin ve zaruri olmadıkça sıcak ev ortamından uzaklaşmaya gayret edin.

3) Soğuk Algınlığı İçin Tedavi Olun

Gebelik sürecinde hastalıktan korunma yöntemleri neler?

Çoğu anne adayı gebelik döneminde ilaç almaktan korkarlar. Bebeği olumsuz etkileyeceğini düşünürler. Tabii bu tarz şüpheler normal karşılanabilir fakat, soğuk algınlığı veya grip üç günden uzun sürerse mutlaka bir doktora gitmek ve tedaviye uyum göstermek gerekir. Doktorunuza güvenin ve verdiği ilaçları düzenli kullanın. Doktorunuza danışarak grip aşısı yaptırmayı unutmayın.

4) Nemsiz Kalmayın!

Gebelik döneminde cilt kolay kurur. Kışın soğuk ve sert havasıyla temas eden tenin daha da kuruması kaçınılmaz olmaktadır. Kuruyan deride kaşınma ve tabaka tabaka dökülme şeklinde bulgular oldukça yaygın olmaktadır. Bu sebeple kış gebeleri, tenlerine daha fazla özen göstermelidir. Uzun devam eden sıcak banyolar cezbedici olsa bile, özellikle ılık su tercih edilmelidir. Banyodan sonra mutlaka losyonlar ya da nemlendirici krem kullanılmalı, eller, dirsekler ve karın bölgesi nemlendirilmelidir.

5) Erken Kalkın ve Sporunuzu İhmal Etmeyin

Evde tembellik yapmak özellik kış mevsiminde cazip gelmekle beraber bebeğinize karşı sorumluluklarınızı da unutmamalısınız. Hamilelik döneminde spor yaparken ağır ve ani hareketlerden kaçınarak aktif olun. Hafif ve düzenli düzeyde egzersiz yapmak, bebeğinizin ve anne adayının bağışıklık sisteminizi güçlendirerek gribe ve soğuk algınlığı karşı dirençli olmanızı sağlar.

6) Hamilelikte Beslenmeye Özen Gösterin

Grip + Akan Burun eşittir KIŞ. Bu sebeple yemek öğünlerinde bol bol taze meyve ve sebze tüketin. Bu şekilde hem susuz kalmazsınız hem de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmiş olursunuz. İçtiğiniz sütün içine karıştıracağınız azıcık “safran” ile de vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

7) Giyiminiz Rahat Olsun

Kış mevsiminde, yün ve kalın giysilere hapsolmanıza gerek yok. Üstelik ekstra duyarlı olan teniniz bu giysilerle tahriş olabilmektedir. Yumuşak pamuklu ve ince yünlü kıyafetler tercih edilmelidir. El ve ayaklar ise vücudun diğer organlarına göre daha soğuk olduğundan çorapsız ve eldivensiz durmamak gerekir.

8) Kendinizi koruyun

Hasta insanlardan mutlaka uzak durun, bu hasta kişi anneniz hatta eşiniz bile olsa. Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Özellikle okul yaştaki ufaklıklar hastalığın çok kolayca yayılmasına neden olduğuklarından çok yakın temastan uzak durun. Evinizi düzenli olarak mutlaka havalandırın. Vücut direncinizi olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçının. Gece uykunuzu yeterince alın. Gün içinde de dinlenmeye zaman ayırın, sağlıklı olun.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.