Ana sayfa » Korona Virüsü Hakkında…
Yaşam

Korona Virüsü Hakkında…

Korona Virüsü... Bilim adamları kendi aralarında 2019-nCoV olarak adlandırdılar. Bu yeni korona virüsleri türü için aşı geliştirme işlemlerine Ulusal Sağlık Enstitüleri de dahil olmakla çok sayıda kuruluşta başlandı.

Bilim adamları bu alanda çalışmaya yeni başlıyorlar. Fakat aşı geliştirme stratejileri önceki araştırma ve geliştirmelerden faydalanarak ilerler. Bunlar yakından ilişkili virüsler (SARS ve MERS) üzerinde yapılan çalışmalar ve aşı teknolojilerinde (nükleik asit aşıları gibi) yapılan geliştirmelerdir.

Bu tür virüsler için çalışmalar var mıydı?

Hayır henüz yoktu. Ancak insanlarda ciddi anlamda hastalıklara yol açan diğer korona virüsleri (yani MERS ve SARS) için çalışmalar devam ediyordu. Bilim adamları bu virüsün insanlarda hastalığa sebep olabileceğini bilmedikleri için endişe etmemekteydiler.

Korona virüsü aşısı üzerinde çalışmalar ne zaman başladı?

Korona virüsü üzerinde çalışmalar, virüsler insanları enfekte ettiği anda tarihsel olarak başlamıştı. Bunun son 20 senedeki üçüncü Büyük korona virüsü salgını olduğunu ve sebebiyet verdiği hastalığın ciddiyetini göze alarak, çok geniş yelpazede koruyucu olacak bir aşının geliştirilmesine yatırım yapmayı düşünmeliyiz.

Aşısını ne zaman yapabiliriz?

Bu çalışmalar, aşı yapılarının tasarlanmasını içerir [Örnek olarak, doğru hedef antijenlerinin üretilmesi(bağışıklık sistemi tarafından hedeflenen viral proteinleri) ardından hayvan modellerinde koruyucu ve güvenli olduklarını test edilmesi.]. Güvenlik ve yararlılık sağlandıktan hemen sonra, aşılar insanlarda test edilebilir. Aşılar beklenen immun yanıtı ve korumayı indükler ve güvenli bulunurlarsa, popülasyonun aşılanması için seri üretime geçebilirler. Şimdilik, aşıları test etmek için gereken virüs örneklerinden yoksunuz. Aynı zamanda aşının iyi durumda olduğunu anlamak için de antikor eksikliğimiz bulunmakta. Diğer yandan aşıyı hangi hayvanlarda test edebileceğimizi de belirlememiz gerekmekte. Potansiyel olarak fareleri ve insan olmayan primatları içerebilir.

Aşıyı geliştirmek zaman olarak ve muhtemelen de aylarca sürecektir.

Bu tür salgınlara karşı güvende olabilir miyiz?

Bu tür virüs salgınlarının öngörülebilir gelecek için düzenli olmayacak şekilde aralıklarla gerçekleşmesi beklenmektedir. Büyük salgınları ve pandemileri engellemek için, dünya genelinde insanlarda ve hayvanlarda denetlemenin iyileştirilmesine ve risk değerlendirmesine yatırım yapmamız gerekmektedir.

Bu olay bilim adamlarının insan sağlığına karşı potansiyel tehdidi tespit edilen korona virüsleri için değerlendirme yapmalarına olanak sağlar. Mevcut korona virüs gibi yeni bir virüs ayrıca Zika, Ebola veya influenza benzeri virüsler ortaya çıktığında da hızlı bir şekilde kullanılabilecek yeni aşı yaklaşımlarına yatırım yapmak için global hareketin gerekli olduğuna inanmaktayız. Şimdilik, meydana çıkan patojenlere cevaplar çoğunlukla reaktif yanıtlardır. Yani salgın ortaya çıktıktan sonra başlar. Sürekli fonlama ile desteklenen daha proaktif bir yaklaşıma ihtiyacımız var.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.