Ana sayfa » Safranbolu: Çinli Turistlerin Gözdesi
Gezi

Safranbolu: Çinli Turistlerin Gözdesi

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan, "En İyi Korunan 20 Kent" listesinde yer alan, "Korumanın Başkenti" ünvanlı, kültürel zenginlikleri ve konaklarıyla dikkatleri üstüne çeken Karabük'ün Safranbolu ilçesini geçen yıl en fazla Çinli turist ziyaret etti.

Dünyada “En İyi Korunan 20 Şehir” arasında gösterilen yer… Ünvanı, “Korumanın Başkenti”… İşte bu ilçemiz Tayvan, Japonya, Çin, Almanya, İtalya ve Güney Kore gibi dünyanın değişik ülkelerinden turistlerin ilgisini çekiyor. Osmanlı’dan kalma yaşam şekli, şehir hayatı ve şehir kültürünü günümüze kadar aktarabilmiş şirin mi şirin ilçemiz Safranbolu… 2019 yılı içinde 87 bin 370 yabancı turist ağırlayan Safranbolu; han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle adeta bir açık hava müzesini andırıyor.

Turizmin gözdesi olan ilçemiz Safranbolu; mağaralarıyla, anıt eserleriyle ve kanyonlarıyla 2019 yılında çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırladı. Bunlar arasında başta gelen yabancı turistler Çinliler oldu. Geçen yıl en çok ziyaretçi sırasına göre ülkeleri sıraladığımızda 40 bin 610 Çin, 34 bin 636 Tayvan vatandaşları ziyaret ederken, bu ülkeleri Malezya, Tayland, Almanya, İtalya, Japonya, ABD ve Güney Kore izledi.

100 Ülkeden Turist Geliyor

Karabük Valisi Fuat Gürel, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi ilçemiz Safranbolu’nun sadece Türkiye’nin değil dünyanın çok değerli bir eseri olduğunu anlattı. Açıklamasında ayrıca, yaşayarak korunan nadir kentler arasında yer aldığını dile getirdi. Safranbolu’da turizm namına ilk adımların 1970’li yıllarda atıldığını ve 1994’te UNESCO ile birlikte ivme kazandığını belirten Gürel, “Türk kent kültürünün önemli yapı taşı olan ilçemiz yaklaşık 100 ülkeden turist çekiyor. Dolayısıyla ülkemizin dünyaya açılan bir kapısı niteliğinde. İlçemize gelen turistler bizim somut ve soyut mirasımızı öğrenerek dönüyor. Bu önemli bir tanıtımdır.” diye konuştu. Vali Fuat Gürel, yerli ve günübirlik gelen turistler ile geçen yıl 1 milyon 300 bin turisti ilçede ağırlandıklarını, 2020 yılı için hedefin bir milyon 500 bin turist olduğunu ifade etti.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın.